Logo2 mapa

Změna velikosti písma

VYHLEDAT

Drobečková navigace

DOMŮ > ZEPTEJTE SE

ZEPTEJTE SE

V souladu s otevřeným přístupem zastupitelstva obce k veřejnosti Zeptejte se na cokoli co Vás zajímá, co byste chtěli vysvětlit. Zeptejte se na to, o čem diskutujete se svými kamarády u piva.
Toto diskusní fórum je určeno především občanům Podolí k otázkám a tématům souvisejícím s životem v Podolí.

Aktuální informace naleznete na stránce "Informace občanům"

Pravidla slušné diskuze:

Vyhrazujeme si právo neodpovídat a smazat příspěvky hraničící s vulgaritou, s dotazy a napadáním soukromí osob, či osobními útoky.

Slušností a základním etickým pravidlem je příspěvky podepsat. Na nepodepsané příspěvky, či příspěvky podepsané nereálným jménem, nebude reagováno a mohou být administrátorem smazány.

Rádi odpovíme na všechny věcné dotazy a argumenty.
Děkujeme za vaše příspěvky.

Řadit od nejnovějšího Přidat komentář
 • 18. 5. 2021 11:03
  Hana Richterová
  informovanost

  Vážený pane starosto,
  spousta občanů je ze situace v obci otrávená a unavená. Přimlouvám se za nápad pana Slivky. Prosím vytvořte "nějakou" jednoduchou, snadno dostupnou "tabulku" na dotazy a návrhy veřejnosti (k Palouku, územnímu plánu, chodu obce, povodním aj.) s datem a podpisem tazatele a k ní vždy věcnou, údaji podloženou odpověď s datem a jménem autora odpovědi (nemusíte odpovídat jen vy sám, mohli by to být i pravdivě a dobře informovaní zastupitelé), obojí bez politického zaujetí, osobních útoků, pocitů a emocí. Není třeba psát slohová cvičení. Po pondělku si myslím, že by to pomohlo občanům a hlavně i samotnému investorovi nad Paloukem. I já se chci veřejně zeptat, aby potom už nebylo zase pozdě:
  - domnívám se správně, že pozemek pro MŠ nad Paloukem investor převede zdarma na obec, ale obec bude financovat školku novou?
  - je pravda, že současná nová školka má být přemístěna nad Palouk, kde vznikne školka patrová?
  - počítáte v dopravě s tím, že celý "dolní konec" bude stěhovat auty své předškolní děti nad Palouk?
  - je pravda, že v uvolněných školkových prostorech má být školní jídelna? Ta zrekonstruovaná stávající nevyhovuje? Učiněný konsenzus ohledně naší nové školky je tedy marný?
  - proč by nemohla být horní a dolní školka, kam by mohly dojít všechny děti pěšky?
  - nemyslíte, že dvě menší školky by mohly mít více výhod? (dostupnost, bezpečnost, komorní prostředí, hygiena - epidemie, náklady na výstavbu...)
  Možná se ptám zbytečně brzy, ale v Podolí se často chytá kočka za ocas, a ono pak už nic prý nejde. Na tomto příkladu jsem chtěla uvést, že postrádám jakoukoliv s veřejností prodiskutovanou koncepci rozvoje obce a všechny akce se mi jeví jako vytloukání klínu klínem.
  Protože ve stínu Palouku zůstává příprava nového územního plánu, ráda bych ZAVČAS znala odpovědi ohledně rekreační lokality U Mlýna.
  - mohla by být prosím veřejnost informována o podrobnostech? O kapacitní, energetické, dopravní náročnosti? O výhodách a nevýhodách pro občany?
  - opravte mne, jestli se mýlím, ale investorem má prý být jistý pan Sedláček, o koho se jedná?
  A teď závěrečná otázka. Netvoří se územní plán proto, aby bylo jasné a závazné, co občané chtějí? Nemá to být tak, že se vytipují lokality a akce, a teprve po veřejné diskuzi a schválení územního plánu se hledá investor.
  - mám si myslet, že vy už teď znáte investora připravované akce a ještě není schválen územní plán?
  - nepletete si časovou posloupnost stejně, jako u akce Nad Paloukem, které, myslím si, se diví i sám developer?
  Děkuji za odpovědi a hlavně za vytvoření jednoduchého komunikačního portálu s občany.
  S pozdravem Hana Richterová


 • 18. 5. 2021 15:54
  Ivo Sedláček
  Re: informovanost

  Dobrý den paní Richterová,
  zaznamenal jsem spojování mého jména s výstavbou u Zukalova mlýna (nemyslím od Vás).
  Vyjádření najdete na: http://www.podolaci.cz/2021/05/18/dezinformace-v-podoli/
  Pěkný den
  Ivo Sedláček


 • 19. 5. 2021 6:50
  Karel Pytela
  Nad Paloukem

  Vážení diskutující, vážení zastupitelé,
  jsem pravidelným čtenářem těchto stránek, které jako mnozí z vás nazývám „žumpa“. V poslední době je název víc, jak přiléhavý.
  Rád bych i já vyjádřil svůj postoj k plánované stavbě Nad paloukem. Obecně nejsem příznivcem rozšiřování obce ať už to byla Kolonka, Nad skalou či Kalábovo. Na druhou stranu mi připadá ne-fér dnes bránit rozšiřování obce v lokalitách k tomu určených dlouhou řadu let. Myslím, že je potřeba hledat konsensus mezi obcí a developerem. Developer ukázal, že je ochotný k nějakým změnám přikročit. Například z původně plánovaných 120 domů na 95, odklonění příjezdové cesty. Pokud porovnám plochu výstavby nad Skalou s plochou výstavby nad Paloukem, tak mi vychází, že 95 domů je stejná zastavěnost. Tím neříkám, že by nemohlo být domů míň. Chápu investora, že nějaké množství domů je hraniční, 48 domů na takovou plochu je asi ekonomický nesmysl. Důležitým faktorem v takovéto zástavbě vidím etapovitost, která by měla být co nejdelší. Z plánované výstavby by, podle mého názoru, měli nejvíce profitovat lidé žijící v sousedství. Jako první mě například napadá nebudovat sad oddělující novou lokalitu od zahrad Uliček, ale poskytnou pozemky obyvatelům Uliček k zvětšení zahrad, pokud by o to stáli. Líbí se mi záměr vybudovat veřejné parkoviště či garáže (za přijatelnou cenu) pro Uličky. Profitovat z plánované zástavby by měli i ostatní občané Podolí. Na plánovaném místě maloobchodu vybudovat například moštárnu, pálenici. Nebo se developer může třeba podílet na vybudování protihlukového valu, nebo na projektové dokumentaci k valu, zajistit bezplatný internet, vybudovat na vhodném místě, jako například u Agropodu, kompostárnu nebo jiné možnosti. Předpokládám, že vše je jenom o snaze se dohodnout. Proto prosím zastupitele obou politických uskupení, sedněte ke stolům a racionálně jednejte.
  Karel Pytela


 • 19. 5. 2021 11:31
  Mario Hnilica
  Nad Paloukem a zamýšlení o říhaní

  S dovoleným, já jen krátce komentuju na vývoj kauza Nad Paloukem:

  Zásadní problém tady v Podolí (a cely CR), je že se obcházejí zákony. Mate velký problém vymáhat zákony. Není překvapující že developer chce prolomit stanoveny limity, překvapující je že politici mu pomáhají prolomit zákony. Ilustrativní je když developer staví bez povolení, na černo, a starosta a „jeho“ zastupitelům je to lhostejni. Přinejmenším je to zajímavý postoj: moje žena když dělala nástavbu tak měla problém s prosazeny malý bay window. Podle obce to neodpovídalo jejich koncepci, jak má vypadat pravý Podolsky dum…

  Žádný obecní vybavení, moštárna, symbolicky peněžní dar co pan developer poskytne obci nezměněni fakt že se tady obešel zákon. A vité co? Za par let přijde druhý developer a on nebo ona bude chtít ještě lepší podmínky.

  A teď‘ protože paní Pytelová uznala za vhodné říkat, že říhám (musel se podivat do slovniku) tak s dovoleni, ji odpovím, a doufám že trochu pochopíte moje říhání (whatever the hell říhání means anyway).

  Vážená paní Pytelová,

  Děkujeme vám za rozsáhlou připomínku z jednoho minulých Podolských cirkusů - ve kterém jste hrála malou, ale důležitou roli.

  Jelikož netrpím psaným průjmem, nebudu to moc rozebírat, kromě krátkých shrnutí dotyčných událostí. Argumenty se týkaly toho, kde a jak měla být školka realizována, a jejích nákladů. Oprávněná znepokojení vyvolala opozice, jejíž jsem byl součástí. Stejně jako dnes, starosta naše obavy a připomínky ignoroval a zesměšňoval. Stále si pamatuji, když mi starosta řekl, že školka stála tolik, protože záchodové zařízení stálo hodně. Další perla byla, když starosta tvrdil, že učebna by potřebovala 4 únikové cesty, a proto by nebylo možné realizovat nástavbou ke stávající škole. (Jen mimochodem: slyšel sem, že nadstavba bude.) Když jsem poukázal na to, že jsem navštěvoval modulární školu, ve které v létě bylo nesnesitelně horko a v zimě byla zima, byl jsem úplně ignorován, stejně jako moje poznámka, že v USA nejsou modulární školy stálými strukturami a jsou pronajímány podle potřeby.

  Chtěl bych zmínit, že všechny problémy, na které poukázala opozice, se staly skutečností. A nyní se vy netrpělivě těšíte, až postavíte další modulární školu.

  Upřímně řečeno, problém má Podolí se starostou a ta politická skupina kolem jeho, známá jako Za Podolí u Brna protože ztratila, kvůli své neustálé lhaní, porušeným slibům, netransparentnímu chování po celá léta, důvěryhodnost. Důvěryhodnosti už žádné prohlášení starosty (od jeho týmu nikdy neslyšíme) neobnoví. Když si starosta stěžuje na to, že je opozice neustále proti němu, mohu s jistotou říci, že nikoho nebaví trávit svůj volný čas sledovaný starosty a jeho nejnovějšími šílený plány. Zvláště nás nebaví poukazovat na zjevné lži a zmatky přicházející z radnice. Každopádně, když starosta a jeho team trvají na "pracovní zasedání" což jsou tajné a bez přítomnosti publiku tak to nemůže budovat konsenzus a přinést lidí dohromady.

  Pane starosta: developery nejsou „jako živly.“ Developer jen chce vydělat peníze. Jestli politici jsou tak blby a třeba nechají ho postavit víc budov než je v UP, tak samozřejmě ten developer vezme tu příležitost, aby vydělal víc.

  O mém „říhaní:“ paní Pytelova, mimo Česko se věci dělají mnohem jinak. Lidi vice pohrdají své politiky a jejich pomocníky/ce Lídy se nebojí svých politiku a dávají najevo, co si o nich myslí. Zde mohou být politici rádi, že lidé na schůzkách nepřinášejí a neházejí shnilé ovoce. (V jiných částech světa jsou populární pevnější předměty.)

  V USA by například, kdyby developeru byla poskytnuta tak velká variance, odchylka, jaká je zde hledána (100% vic domu!), stalo by se několik věcí: Zaprvé: protesty, včetně akcí, které jsou mnohem ostřejší, než v současné době jsou tady. Poté by byla rozeslána petice za odvolání politiku, která by vyhodila nepopulární politiky na ulici. Nakonec by státní zástupce a vyšetřovatelé začali čichat a hledat korupci. (Pokud zadáte Google Zoning commision, corruption (korupce, územní komise), získáte asi 2 080 000 výsledků. Když jsem se díval v neděli tak první odkaz byl o komisaři, který dostal 40 měsíců na tvrdou za to, že vzal $50000 úplatek což umožnil developeru vydělat $500000 extra. https://www.wbur.org/news/2020/01/24/john-lynch-sentence-bribery Bonus: K smíchu: úplatek byl na splátky.)

  Těch 50 extra domu Nad Paloukem umožni 10+ milion dolarový zisk pro developera. Just saying.

  Zpět k říhaní: Když píšu svým přátelům a spolupracovníkům ve státech nebo když k nám přijdou přátele, ukážu jim vaši školku. Nakonec člověk nevidí téměř milion dolarovou školku s pouhými 2 učebny každý den. Pak zmíním, kolik školka stála v dolarech. Myslím, že můžete uhodnout jejich komentáře k tomuto tématu.

  Přeji vám štěstí a úspěch při budování vašeho školního impéria.

  K starostovi a členy Za Podolí u Brna. Please, RESIGN and just go away!


 • 20. 5. 2021 11:14
  Roman Slivka
  Klíč s sjednocení obyvatelů Podolí

  Vážený pane starosto, zastupitelé,

  Velice mě trápí současná situace kolem Palouku. Lidé v obci jsou znepokojeni tím, co se děje, což je špatně. Jejich znepokojení pochází z různých důvodů, jedni jsou proti výstavbě, druzí se snaží ji regulovat, další ji pak plně podporují.

  Existuje však způsob, jak nás všechny zase sjednotit dohromady. Klíčem k sjednocení je definice vize a měřitelných cílů celého investičního záměru. Spojte nás prosím tím, že budeme všichni chápat, proč to celé děláme a co z toho budeme mít.

  Ještě než se dostanu k tomu, jakým způsobem, trošku odbočím. Myslím, že všichni budete souhlasit s tím, že jeden z dárků, který udělá vždy radost (bez rozdílu na věk) je stavebnice Lego. Proč tomu tak je? Od začátku vím, co budu mít. V hlavě mám jasnou vizi, jak to bude vypadat, jak si s tím budu moci hrát. Součástí je tak velice jednoduchý návod, co mám dělat abych se k tomu cíli dostal. Na konci návodu, je pak ukázáno že mám to, co mi bylo slíbeno na obalu, či reklamě. Velice podobně je to třeba s IKEA nábytkem. Projdete si nákupním střediskem anebo katalogem, zformujete si vizi, a pak už jen montujete.

  Zpátky do Podolí. Několikrát jste na různých místech popsal svoji vizi. Mladí Podoláci najdou v nové lokalitě místo pro svůj domov, aby nemuseli odcházet z Podolí. Příležitost pro podnikatele. Mateřská školka. Podle způsobu vyjadřování usuzuji že Vašim preferovaným způsobem uvažování je intuitivní a emoční. Což znamená že přemýšlíte úplně jinak než já, jehož způsob je analytický a praktický. To neznamená, že ani jeden z nás je lepší anebo horší. Jen jiným způsobem náš mozek zpracovává informace. (více třeba https://www.herrmann.com.au/what-is-whole-brain-thinking/)

  Pane starosto, dokázal byste pro nás, kteří uvažují v datech a faktech popsat Vaši vizi investiční lokality Palouk z pohledu přínosů pro obec? Jednoduše na základě, čeho posoudíme, že to celé dopadlo dobře anebo špatně. Jaké jsou kritéria úspěšnosti projektu. Dejme tomu, že za pět let po ukončení všech činností si řekneme. „Ten starosta Eliáš, ten byl dobrej podívejte se, co dokázal. Slíbil, že v nové lokalitě bude bydlet 30% obyvatel původem z Podolí. A nyní je jich tam víc než polovina!“

  Chci Vás tedy poprosit o vizi a specifické měřitelné cíle, které jsou pro obec důležité a je třeba jich dosáhnout.

  Uvedu několik příkladů:

  Provozní rozpočet obce (náklady na úklid, údržbu zeleně atd.) zůstane stejný.
  Obec nebude zatížena splácením žádných investičních nákladů (například za vybudování nové školky).
  Maximální počet bytových jednotek v lokalitě bude 60.
  Obec má jasná pravidla pro investory (jak bytové, tak i nebytové výstavby).

  Pokud byste měl zájem jsme k dispozici Vám pomoci s formulací těchto vizí a cílů. Je to jeden z nejdůležitější kroků jakéhokoliv projektu. Naopak špatně definovaná vizi a cíle jsou klíčové příčiny selhání projektů

  PS: prosím také o odpověď na mé již dříve položené dotazy.

  Pěkný den Roman Slivka
 • 21. 5. 2021 16:36
  Vítězslav Eliáš
  Re: Klíč s sjednocení obyvatelů Podolí

  Dobrý den pane Slivko.
  Děkuji Vám za konstruktivní příspěvek a podnět. I já mám technické vzdělání a analytické a praktické myšlení je mi přirozeným způsobem plánování.
  Již v mé minulé odpovědi jsem Vás odkazoval na zpracovanou ekonomickou a populační prognózu s komentářem, zveřejněné v lednu současně s Dohodou o podmínkách spolupráce na webu obce v sekci OBČAN A OBEC > CO SE DĚJE V OBCI > LOKALITA NAD PALOUKEM > NAD PALOUKEM - AKTUÁLNÍ VÝVOJ, kde jsou jasně definovány naše vize a cíle.
  Detailní kvantifikace těchto cílů, např. procento přihlášenosti obyvatel lokality k trvalému pobytu v obci, osídlenost Podoláky, jasná pravidla pro investora atd. jsou předmětem aktuálních intenzivních jednání na různých úrovních. Jakmile je budeme mít k dispozici, velmi rád a s naprostou samozřejmostí je zveřejníme v přehledném formátu.

  Hezký den
  Vítězslav Eliáš


 • 20. 5. 2021 13:56
  Vítězslav Eliáš
  Informovanost – odpověď paní Richterové 18.5.

  Vážená paní Richterová,
  Protože Váš věcný příspěvek již byl již odsunut vložením příspěvků jiných, uvádím svoje odpovědi spolu s vašimi otázkami ve společném novém příspěvku.

  Děkuji Vám za s panem Slivkou společný podnět, k přehledné tabulce s dotazy a návrhy veřejnosti a věcnými odpověďmi. Je rozhodně k zamyšlení. K tomuto účelu však byla založena tato rubrika „Zeptejte se“ jak to má koneckonců v názvu. Vnímám, že její grafická konstrukce není dobře přehledná. Ale co vnímáme všichni, že se z ní bohužel stala ne rubrika dotazů a odpovědí, ale rubrika politického boje.
  K Vašim otázkám:
  - domnívám se správně, že pozemek pro MŠ nad Paloukem investor převede zdarma na obec, ale obec bude financovat školku novou?
  Ano, takto je to ve zveřejněné podepsané nezávazné dohodě.
  - je pravda, že současná nová školka má být přemístěna nad Palouk, kde vznikne školka patrová?
  Je to jedna z možností, která bude předmětem odborných konzultací a ekonomických rozvah. Druhou je stavba nové kapacitní školky. Třetí je nástavba 2. podlaží stávající školky.
  - počítáte v dopravě s tím, že celý "dolní konec" bude stěhovat auty své předškolní děti nad Palouk?
  Ano, jsme si toho vědomi. I dopravní řešení obsluhy nové školky bude předmětem odborných konzultací. Na druhou stranu odlehčí středu obce.
  - je pravda, že v uvolněných školkových prostorech má být školní jídelna? Ta zrekonstruovaná stávající nevyhovuje? Učiněný konsenzus ohledně naší nové školky je tedy marný?
  Je to také jedna z úvah. Školní jídelna je v současné době na hraně své kapacit, kterou nelze z prostorových důvodů navýšit. Při nárůstu dětí zřejmě nebude svou kapacitou dostačovat ani kdyby zrušila vaření obědů seniorům a dalším cizím strávníkům. Toto navíc vnímáme jako službu občanům, kterou určitě nechceme rušit.
  - proč by nemohla být horní a dolní školka, kam by mohly dojít všechny děti pěšky?
  Děti musí předat i vyzvednout ve školce rodič, který většinou pokračuje dále do svého zaměstnání autem. Proto se domnívám, že chodit pěšky do školky budou jen rodiče z blízkého okolí nedojíždějící dále do zaměstnání, tak jak je tomu dosud.
  - nemyslíte, že dvě menší školky by mohly mít více výhod? (dostupnost, bezpečnost, komorní prostředí, hygiena - epidemie, náklady na výstavbu...)
  Na základě konzultace s vedením školy i dnes dvě oddělené budovy školky (nová školka a Růžovka) nejsou z provozních ani organizačních důvodů výhodou. Náklady na výstavbu nové plně kapacitní školky budou jistě vyšší, naproti tomu provozní náklady jedné budovy budou nižší než u dvou.
  lokalita U Mlýna
  - mohla by být prosím veřejnost informována o podrobnostech? O kapacitní, energetické, dopravní náročnosti? O výhodách a nevýhodách pro občany?
  Pozemky koupil od paní Zukalové soukromý vlastník, který v souladu s platným územním plánem ve znění změny č. II z roku 2012 připravuje zástavbu plochy parkoviště určené k zástavbě rodinným domem. Na svém pozemku za touto plochou má stavebním úřadem povolen soukromý záměr Vodní biotopy.
  Vlastíci požádali obec o zařazení plochy podobného rozsahu zrcadlově umístěné přes výtok z rybníka do ploch pro bydlení v rodinných domech, viz. schválené a zveřejněné Pokyny k návrhu ÚP.
  - opravte mne, jestli se mýlím, ale investorem má prý být jistý pan Sedláček, o koho se jedná?
  Vlastníkem pozemků a zřejmě tedy i investorem jsou manželé Ing. Jan Sedláček a Ing. Šárka Sedláčková z Brna nebo jejich společnost, viz. nahlížení do katastru.
  Odpověď na Vaši závěrečnou otázku je v předchozích odpovědích.

  Hezký den
  Vítězslav Eliáš


 • 20. 5. 2021 14:18
  Vítězslav Eliáš
  Nové.. otázky – odpověď panu Slivkovi 17.5.

  Dobrý den pane Slivko.
  Protože i Váš příspěvek již byl již odsunut vložením příspěvků jiných, uvádím svoje odpovědi spolu s vašimi otázkami ve společném novém příspěvku:

  Jakým způsobem obec sbírá požadavky od občanů tak, aby je mohla předat investorovi?
  Od prvního veřejného představení návrhů studie, které proběhlo 31.8.2020, mají občané možnost na jakékoli kontakty OÚ podávat připomínky, návrhy a podněty k řešení zástavby této lokality. Od začátku ledna pracuje na tvorbě nové studie pracovní skupina a všechny dosud podané věcné připomínky byly do studie zapracovány a vyústily v návrh studie představený v pondělí 17.5. Nicméně tento Váš věcný dotaz vnímáme jako důležitý a proto na postupu shromažďování připomínek k představené studii pracujeme a nejpozději zítra zveřejníme.

  Může být zveřejněn návrh smlouvy s investorem k veřejnému připomínkování?
  Návrh smlouvy je současně ve verzi jednostranného návrhu developera. Teprve prochází připomínkováním členů zastupitelstva s právníkem obce a mění svoji podobu. V dostatečně propracované fázi bude návrh zveřejněn.

  Jakým způsobem byl spočítán roční přínos 4 milionů pro obec?
  Je dostupný v dokumentech pod názvy EKONOMICKÁ A POPULAČNÍ PROGNÓZA vč. KOMENTÁŘ, zveřejněné v lednu současně s Dohodou o podmínkách spolupráce na webu obce v sekci OBČAN A OBEC > CO SE DĚJE V OBCI > LOKALITA NAD PALOUKEM > NAD PALOUKEM - AKTUÁLNÍ VÝVOJ

  Jaké jsou roční náklady obce spojené nárůstem počtů obyvatel a také s údržbou a provozem nového rezidenčního areálu?
  Dtto předchozí odpověď.

  Je pravdou, že výstavbu Mateřské školy bude investovat obec? Pokud ano, kolik to bude stát a jakým způsobem je plánováno tuto stavbu investovat?
  Rozpočet zatím neznáme. Stavbu plánujeme investovat s pomocí dotačních prostředků v maximální možné výši.

  … navrhuji Vám abyste přijal projektové manažera.
  Obec po podpisu dohody s developerem v lednu tohoto roku zřídilo pracovní skupinu, kterou za obec vede projektový manažer Ing. Ivana Ambrožová, jíž je tato pozice i pozicí profesí.

  Jakým způsobem obec zjišťovala zájmy občanů v oblasti realizace "Výstavby na Paloukem"? Je nějaké šetření, o které se opíráte, když tvrdíte že hájíte zájmy občanů prosím? jaké ty zájmy jsou?
  Výstavba v lokalitě Nad Paloukem probíhá na základě schváleného Územního plánu obce z roku 2006. Zda v té době probíhalo nějaké nadstandardní šetření v oblastí zájmů občanů v lokalitě Nad paloukem mi není známo. My v současné době připravujeme nový uzemní plán. V rámci průzkumu zájmu občanů proběhlo v roce 2019 dotazníkové šetření, z něhož vyplývá, že většina občanů si nepřeje další plošné rozšiřování obce. I z tohoto důvodu se s žádným dalším takovým plošným rozšiřováním obce v novém územním plánu nepočítá.

  Hezký den
  Vítězslav Eliáš


 • 21. 5. 2021 5:32
  Hana Richterová
  poděkování a nové otázky

  Vážený pane starosto,
  děkuji Vám za odpovědi. Protože jsem po celý svůj profesní život byla zvyklá klást žákům všetečné otázky, dokud jsem nedostala srozumitelnou odpověď, tak ještě jednou prosím o pár drobností:
  - co si mám představit pod termínem sepsaná nezávazná dohoda? Já si pořád naivně myslím, že dohoda je nebo není (domnívám se, že také investor stojí o dohodu, o kterou by se mohl opřít, když jde o jeho peníze)
  - školku chcete konzultovat s ekonomy a odborníky, nenapadlo Vás zeptat se i rodičů? Třeba zrovna těch z Kolonky? Nebo obyvatel na Palouku? Ale to je ještě daleko, třeba se někdo jiný v budoucnu zeptá. Argument, že pro vedoucí MŠ by byla megaškolka pohodlnější, chápu, ale to se pak musí dát na váhy zájmy všech.
  - naznačujete, že stavebník u mlýna by chtěl zařadit do ÚP i další pozemky (zrcadlově). Kácí se zde, ta plocha je už pěkně vyčištěná. Podle výkresu v novém ÚP je zde schválená jen stavba na pozemku lesní školky a parkoviště (opravdu zde stávala stodola) a pak je zde zakreslen soukromý biotop, proti kterému snad námitky nebudou, ale pro "obyčejné" lidi nebude zřejmě přístupný. Jedná pouze o podolský a hospodský informační šum, že zde bude stát asi 8 domů (nové "lepší čtvrti), nebo dokonce welnes centrum s ubytováním? Jak budete občany o této chystané změně v návrhu ÚP ve prospěch další výstavby informovat? Doufám, že se nechystáte v tichosti tuto změnu se svou šesticí bez diskuzí prohlasovat!
  Děkuji předem za tyto odpovědi a pak už Vám dám pokoj.
  S pozdravem Hana Richterová


 • 21. 5. 2021 18:01
  Vítězslav Eliáš
  Re: poděkování a nové otázky

  Dobrý den paní Richterová.
  I já Vám děkuji za Vaše otázky, které se pokusím odpovědět maximálně srozumitelně.

  Nezávazná Dohoda
  Právníky obou stran byla vypracována Dohoda, která shrnuje základní podmínky zamýšlené rezidenční výstavby v části obce Podolí, Nad Paloukem a spolupráce obce Podolí a investora výstavby. Byla podepsána byla v lednu 2021. Její nezávaznost je popsána v její preambuli. Je zveřejněna v úplném znění na webu obce OBČAN A OBEC > CO SE DĚJE V OBCI > LOKALITA NAD PALOUKEM > NAD PALOUKEM - AKTUÁLNÍ VÝVOJ
  Nejen developer, ale i obec stojí o závaznou smlouvu, která vyjde z této dohody a v níž budou zakotveny dohodnuté vzájemné podmínky a závazky.

  Školka
  Záměr dvoupodlažní školky pochází již z roku 2012, kdy byla zpracována i kompletní projektová dokumentace. Důvody, proč se nakonec postavila školka jednopodlažní, nejsou tématem této doby. Záměr dostavět II. podlaží školky následoval v roce 2019, kdy se nepodařilo vyřídit stavební povolení a obec přišla o schválenou dotaci 15 mil. Kč. Výstavba plně kapacitní školky v lokalitě Nad Paloukem, jak jsem již psal, je jednou z možností, a vychází tedy z tohoto původního záměru, který byl široce a opakovaně diskutován.

  Lokalita u mlýna
  Ano, bohužel se jedná o „podolský a hospodský informační šum“. Na pozemku parkoviště a lesní školky je možno dle platného ÚP postavit jen 2 rodinné domy. Plochy Br pro bydlení v RD jsou v ÚP regulovány takto: „Přípustné jsou v návrhových lokalitách plochy pro bydlení, veřejnou i soukromou zeleň, parkování i technické vybavení, integrované zařízení – sídla firem včetně nerušících provozoven, které nepřesahují význam a rámec daného území, maloobchod do 100 m2 prodejní plochy, stravovací zařízení, menší ubytovací zařízení, církevní a správní zařízení.“ Dle těchto regulativů tedy bude stavební úřad rozhodovat. Tedy žádné wellness centrum ani vilová čtvrt zde vzniknout nemůže.

  Návrh územního plánu
  Návrhy zastupitelstva, komisí i občanů budou zapracovány do návrhu a prověřeny z pohledu nadřazených dokumentací a zákonů. Následně budou konzultovány na úrovni zastupitelstva a komisí.
  Dalším krokem bude tzv. společné projednání, kde bude tento „návrh návrhu“ zveřejněn na úřední desce, občané k němu budou moci podávat připomínky, a bude projednán se všemi dotčenými orgány.
  Dalším krokem bude zapracování připomínek, vypořádání se se stanovisky dotčených orgánů a znovu konzultace na úrovni zastupitelstva a komisí s konečným rozhodnutím, které dílčí návrhy (požadavky) budou v návrhu ÚP ponechány a které ne. Následovat bude dopracování konečného návrhu ÚP, který bude veřejně projednán s občany. Po vypořádání se se všemi připomínkami bude návrh předložen zastupitelstvu ke schválení.

  Hezký den, Vítězslav Eliáš • 24. 5. 2021 20:04
  Hana Richterová
  Re: poděkování a nové otázky

  Děkuji za odpovědi
  S pozdravem Hana Richterová


 • 21. 5. 2021 15:02
  Roman Slivka
  NETRASPARENTOST sběru požadavků

  Vážený pane starosto, zastupitelé

  ostře se ohrazuji proti netrasparentnímu způsobu sběru požadavků, které jste dnes představili. Uvedené způsob je uzavřený a otvírá dveře ke spekulacím. Prosím, situace je velmi vyhrocená, najděte jiný způsob tak aby okamžitě bylo vidět, kdo jaký požadavek zadal.

  Způsob jaký používáte, znamená že nikdo z občanů nemá možnost kontrolovat, kolik požadavků jste zamítnuli a nebo nezveřejnili.

  Děkuji za za změnu systému
  Roman Slivka


 • 21. 5. 2021 16:29
  Vítězslav Eliáš
  Re: NETRASPARENTOST sběru požadavků

  Dobrý den pane Slivko.
  Proč nás hned podezíráte z netransparentnosti a machinací. To jsou ty způsoby jednání, které situaci vyhrocují a rozdělují Podolí. My rádi doložíme komukoliv ke kontrole výpis všech e-mailových zpráv doručených na tuto adresu, nicméně berte v úvahu, že mnoho lidi nemá zájem zveřejnit svůj kontakt a má na to plné právo.

  Hezký den, Vítězslav Eliáš • 22. 5. 2021 9:43
  Roman Slivka
  Re: NETRASPARENTOST sběru požadavků

  Pane starosto,

  transparentní je to, co muzou vsichni kontrolovat. Prikladem je treba trasparentni ucet. Cilem k budouvani duvery je ukazani toho, ze nemam co skryvat. Plati to pro vsechny strany. Jak pro stranu co pozadavky shromazduje (obec), tak pro stranu co neco zada (obcane). Dale pak, zasilani pozadavku prostrednictvi emailu muze byt ruznym zpusobem zneuzito. Napriklad zadatel posle svuj pozadavek z nekolika ruznych emailovych adres a tak dale.

  Predpokladam ze nasim spolecnym cilem je ukazat ze obec funguje otevrene ke svym obcanum, proto Vas vyzivam jeste jednou o zmenu zpusobu ktery je nyni netrasparentni a neduveryhodny.

  Navrhoval jste zverejnit obsah emailove schranky, coz muze byt jeden ze zpusobu. Ale udelejte to tak aby byl videt i obsah sdeleni. Adresu uzivatele muzete castecne zakryt. Technologicke zpusoby reseni transparentniho zpusobu informaci existuji. Nevidim zadny duvod ktery by v tom branil.

  Dekuji Roman Slivka
 • 22. 5. 2021 18:25
  Lucie Nippertová
  Re: NETRASPARENTOST sběru požadavků

  Dobrý den,

  připojuji se k žádostem o transparentní připomínkování. Rozumím tomu, že máte obavy, že se někteří občané budou zdráhat vystoupit z anonymity. Ráda bych navrhla, aby se třeba zveřejňovaly pouze připomínky, bez jmen. Ale obávám se, že to pak může vyvolávat otázky – psali vše opravdu "reální" lidé? Není tam jedna a tatáž připomínka napsaná různě 5x od jednoho člověka? Ty samé otázky však si však můžeme klást i pokud Vy poskytnete výpis z emailů a "začerníte" jména. Toto prostě není možnost, pokud to má celé proběhnout veřejně a transparentně.
  Diskuze na Zeptejte se také není anonymní, a kdo chce, napíše sem. Pokud mají lidé zájem se k plánované zástavbě Nad paloukem vyjádřit, věřím, že to dokáží udělat zcela veřejně.

  Bylo by k maximálnímu užitku, aby všichni občané mohli vidět všechny připomínky a nápady. A to bez nutnosti žádat o jakési výpisy.
  Přeci když si přečtu názory ostatních, tak mě můžou inspirovat a na základě toho mě třeba napadne něco dalšího, nebo mohu vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas.
  Nevidím skutečně ANI JEDEN důvod, proč by soupis podnětů neměl být transparentní.

  Děkuji.
  Lucie Nippertová


 • 24. 5. 2021 9:55
  Petr Krejčí
  Mazání příspěvků

  Dobrý den,
  Chci se zeptat administrátorů tohoto fóra na důvody smazání příspěvku MUDr. Hnilicové, zastupitelky obce. Její příspěvek žádným způsobem nenarušil tuto diskuzi. Nebyl příspěvkem, který by dle pravidel tohoto fóra hraničil s vulgaritou, nenapadal soukromí osob a nebyl ani osobním útokem na kohokoli. Osobně si cením každého, kdo má odvahu veřejně prezentovat své názory. Mezi zastupiteli, soudě alespoň dle tohoto fóra či veřejných zasedání, moc takových lidí není.
  Děkuji za obnovení příspěvku. S pozdravem Petr Krejčí


 • 24. 5. 2021 10:19
  Mikuláš Kaňa - ANTEE - Moderátor
  Re: Mazání příspěvků

  Dobrý den,

  komentář zastupitelky MUDr. Hnilicové jsme smazali nedopatřením během kontroly spamu. Byly tam dva odkazy které vedly mimo stránky a druhý byl v HTML tvaru. Pan starosta nám zavolal a komentář jsme obnovili. Omlouvám se za komplikace

  Mikuláš Kaňa
  Zákaznický servis
  Společnost Antee s.r.o.


 • 24. 5. 2021 10:00
  Hnilicova
  Transparentnost a informovanost v Podolí

  Vážení občané Podolí. Vážený pane Slivko.

  K diskuzi o transparentnosti a informovanosti občanů obce Podolí bych ráda připojila své osobní zkušenosti. Pro názornost bych ráda uvedla na pravou míru např. odpověď p. starosty z 20. 5. 21.

  Cituji: „Návrh smlouvy je současně ve verzi jednostranného návrhu developera. Teprve prochází připomínkováním členů zastupitelstva s právníkem obce a mění svoji podobu. V dostatečně propracované fázi bude návrh zveřejněn.”

  Myslím, že je nejvyšší čas, aby občané Podolí byli informováni o tom, jak taková ”neveřejná” jednání probíhají.

  Jako zastupitel pracuji pro obec od léta 2020, tedy poměrně krátkou dobu. A rozumím tomu, proč mí předchůdci rezignovali. Pro ty, kteří se neorientují, ráda upřesním, že jsem starostou označována za tzv. “opozičního “ zastupitele, který hledá jen chyby, které p. starosta dělá, nespolupracuje a jsme např. osočováni, že jsme nebyli všichni přítomni na všech interních jednáních.

  Pro představu veřejnosti Vám tedy popíšu, jak probíhalo poslední tzv. neveřejné jednání, které p. starosta tak pěkně shrnul jako připomínkování zastupitelů k návrhu developera.

  1. Schůzka byla svolána 13. 5. 21 bez předchozí domluvy přes mail na 19. 5. 21, tedy na středu. P. starostovi je přitom známo, že např. Ing. Boček středy nemůže. Já mám rozpis služeb na měsíc dopředu. Nebudu Vás zatěžovat vyprávěním, kolikrát už jsem kvůli termínům měnila služby a narušovala tím plány mým laskavým kolegům….
  2. Smlouvu, kterou jsme měli připomínkovat a která je pro Podolí naprosto zásadní jsme nedostali dopředu k prostudování. Ing. Boček a následně Ing. Hůrka mailem žádali o dodání smlouvy. V opačném případě, zcela logicky, Ing. Hůrka pokládal schůzi za zbytečné plýtvání časem všech. V den schůze , v 16.16 hod, jsme obdrželi mail od Mgr. Joukla - právník, kterého naše obec, tedy my všichni, platí za právní služby - že naším časem neplýtvá a bude to přínosné…. Smlouvu však ani v tento pozdní čas nepřipojil.
  3. Smlouvu, nebo jakýkoliv písemný podklad jsme nedostali ani přímo v jednací místnosti. Je pravda, že p. Vlasák a p. Eliáš měli arch A4 vytištěných listů, do kterých nahlíželi a dělali si poznámky (že by smlouva?) Mgr. Joukl měl notebook. Ostatní zastupitelé tyto podklady neměli.
  4. Jedna z prvních otázek Mgr. Joukla byla, jestli někdo nahrává? Konkrétně se ptal opozičních zastupitelů, ostatních se jmenovitě nezeptal. Oznámila jsem, že si budu psát poznámky, to mi bylo “dovoleno“.
  5. Pak následovalo tzv. připomínkování. Tedy hlavně mluvil. P. Mgr. Joukl. Mluvil rychle, přeskakoval od jednoho k druhému, věty mi někdy nedávaly úplný smysl, kontexty jsem často nepochopila. Asi si dovedete představit, že bez podkladů a přípravy nelze připomínkovat.
  6. V průběhu byl např. Ing. Hůrka vyzván k tomu, aby vypočítal přínos pro obec, zadal mu čísla, Ing. Hůrka to logicky odmítl, pak Mgr. Joukl udělal nějaký rychlý, zřejmě brilantní početní úkon, který byl dost nepochopitelný (tu něco přičetl a něco odečetl, mně to dávalo nulu, ale P. Joukl počítal fakt přesvědčivě ) a vyslovil cifru. Tu raději ji nezmiňuji, abych nebyla nařčena, že kazím vyjednávání, to je totiž častý argument, proč Vás, veřejnost, nesmíme informovat o probíhajících jednáních.
  7. Bylo pro mě zajímavé, že Mgr. Joukl , vysvětloval, že je třeba udělat vše tak, aby se zastupitelé co nejvíce ochránili před trestní zodpovědností. To znamená, že se toho mají zastupitelé obávat?
  8. A jen taková maličkost… až jednání skončilo, na ulici Rybník zastavilo auto s p. Jouklem, stažené okénko a prý, že se byl podívat na ten trojdomek p. Saida. Zeptal se, jestli skutečně toto staví na černo. Potvrdila jsem, že ano, nemá stavební povolení. Ustaraně pokýval hlavou a prohlásil něco v tom smyslu, že tohle je problém.

  Co říct na závěr? Snad si občan, který chce rozumět a je ochoten přijímat informace z obou stran udělá názor. Já osobně odcházela s pocitem, že asi nějak tak se cítí člověk, kterého zavřou do místnosti plného nekvalitních hrnců a nutí ho ke koupi předraženého a nekvalitního zboží.

  Opakovaně jsem žádala, aby občané byli plně informováni. Opakovaně jsem žádala, aby se neveřejná jednání nahrávala, byly činěny záznamy. Nebyla jsem vyslyšena. To, že se na podolském webu začalo alespoň nějak informovat a objevila se sekce LOKALITA NAD PALOUKEM, bylo na můj důrazný podnět a až poté co jsem diskutovala na“ Zeptejte se“. Ale opět, informace jsou jednostranné a neúplné a často se osobní názor p. starosty vydává za objektivní fakt. Podobně je tomu v podolském Zpravodaji.

  Na předposlední neveřejné schůzi jsem jasně prohlásila, že veškeré moje vyjadřování k danému problému bude nadále pouze veřejné. A tak i činím. Pokud chcete objektivní a souhrnnější informace, doporučuji sledovat web https://infonadpaloukem.blogspot.com/ či podolaci.cz

  Je třeba si uvědomit, že se jedná o budoucnost naší obce. Veřejné projednávání, včetně toho, co jste navrhoval Vy, pane Slivko, má zásadní význam. Lidé jsou v Podolí vnímaví a mnohé postřehy mohou výrazně věci nasměrovat dobrým směrem. Nad každým názorem je třeba se zamyslet a diskutovat ho. A konečné rozhodnutí udělat takové, aby bylo přijatelné a dobré, pokud možno pro všechny.
  Tak si představuji dobře dělanou práci pro obec.

  Bohužel, dle mého názoru taková veřejná diskuze má předcházet u tak zásadního projektu s dostatečným časovým předstihem. Tedy, mělo být konáno už cca v lednu 2020. Ale v té době nebyli informováni ani občané, ani tzv. opoziční zastupitelé.

  Tolik k transparentnosti a informovanosti v naší obci.

  MUDr. M. Hnilicová


 • 24. 5. 2021 13:38
  Vítězslav Eliáš
  Re: Transparentnost a informovanost v Podolí

  Vážení čtenáři,
  nemíním se zde zabývat tónem příspěvků paní Hnilicové. Chci jen na pravou míru uvést jednu z uvedených nepravd.
  Dne 21.4.2021 proběhla společná schůzka členů zastupitelstva, členů komisí a právníka obce s developerem k představení návrhu nové územní studie. Na této schůzce byly přítomni všichni členové zastupitelstva, kromě pana Bočka. Bylo dohodnuto zaslání návrhu smlouvy s developerem zastupitelům k připomínkování a dohodnut termín následné pracovní schůzky s právníkem k připomínkám na 6.5.2021.
  Podklady, tedy návrh smlouvy, k připomínkování dostali všichni zastupitelé e-mailem 22. dubna s pokynem zasílání připomínek přímo právníkovi obce Mgr. Jouklovi. Termín následné pracovní schůzky k návrhu smlouvy byl přesunut z původního termínu 6.5. na termín 19.5., a to z důvodu posunu termínu veřejného projednání návrhu studie developerem.
  K tomuto termínu konané pracovní schůzky členů zastupitelstva s právníkem nikdo ze tří zastupitelů (Ing. Boček, Ing. Hůrka, MUDr. Hnilicová) žádné připomínky k návrhu smlouvy neposlal.

  Hezký den, Vítězslav Eliáš


 • 31. 5. 2021 20:15
  M. Hnilicova
  Re: Transparentnost a informovanost v Podolí

  Dobrý den.

  Ráda bych upřesnila můj komentář. K neveřejnému jednání byl požadavek postupně o Ing. Bočka a následně i od Ing. Hůrky o zaslání návrhu smlouvy okomentované právníkem, kde laikům , což zastupitelé jsou vysvětlí právní důsledky jednotlivých ustanovení. Tato okomentovaná smlouva nám nebyl poskytnuta.To jen na upřesnění.
  M. Hnilicová


 • 31. 5. 2021 22:27
  Pavel Krpec
  Re: Transparentnost a informovanost v Podolí

  Tak to jste teď byla, paní Hnilicová, hrozně transparentní. Takhle se, panečku, dělá ta správná atmosféra na malé obci. Nejprve napíšete, že jste jako opoziční zastupitelé nedostali nic, po týdnu, když si to druhá strana nenechá líbit, to upřesníte tak, že vlastně něco přišlo, ale nebylo to podle vašich představ. Proč jste to takto nenapsala hned? Ono by se to pak hůř sdílelo na sociálních sítích a lidé by si nedejbože mohli udělat i vlastní názor, že?


 • 2. 6. 2021 18:57
  Hnilicova
  Re: Transparentnost a informovanost v Podolí

  Odpověď pro pana Krpce.

  Neznám Vás. Nevím, jestli jste občan Podolí, tedy, jestli jsem Váš zastupitel, nebo jste si prostě p. Krpce vytvořil.

  Každopádně, souhlasím s Vámi, že pokud zjistíte, že to, co řeknete, nebo napíšete, je interpretováno jinak, je třeba to rychle uvést na pravou míru. Nastal však problém. Napsal jsem, vložila jsem a OUHA… bylo mi oznámeno, že jsem blokována. Tedy, není moje chyba, ani záměr, že jsem týden nechala věci být. Nejsem IT specialista. Ale problém mi byl vysvětlen. Moje IP adresa je na diskuzním foru administrátorem zablokována, tedy, nemohu vkládat příspěvky ze svého počítače. Pomohla mi až třetí osoba a teď se snažím, situaci řešit s administrátorem.
  Ujišťuji Vás, že kdyby jednání byla veřejná a transparentní, kdyby existovali zvukové záznamy z těchto jednání, tak bychom vůbec nemuseli takto diskutovat.

  Pro jistotu, aby nedošlo opět k nějakým spekulacím, které pak p. starosta popisuje, jako“ jednu z nepravd“ zopakuji fakta. Na schůzi, kterou jsem popsala, se měla projednávat právníkem okomentovaná a ev. doplněná smlouva. Ta a žádná jiná. A tuto smlouvu jsme nedostali a nebyla k dispozici ani na jednání. Vše, co jsem popsala, se stalo, takže, žádná nepravda…a pan starosta to velmi dobře ví, tak se ho zeptejte. Vaše IP adresa, i když zřejmě nejste občan Podolí, na rozdíl od té mé, není zablokována.

  Hezký den.


 • 2. 6. 2021 19:00
  Hnilicova
  Re: Transparentnost a informovanost v Podolí

  A ještě malý dodatek.

  A dobrá zpráva pro všechny, kterým také zablokovali jeho IP adresu na tomto foru. Už zase mohu vkládat příspěvky. Takže díky p. administrátore.
  Hezký den


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4
FOTBAL
5
FOTBAL
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18
FOTBAL
19
FOTBAL
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

Kniha - Podolí u Brna 1237-2007

Knihu lze zakoupit na Obecním úřadu a v knihovně za 350,-Kč

kniha[1].jpg

17. 9. Naděžda

Zítra: Kryštof

KALENDÁŘ AKCÍ

Turistická známka Podolí.png

 Odber_SMS_velky (1) (002).jpg

ZÁKAZ POCHŮZKOVÉHO PODOMNÍHO PRODEJE ZBOŽÍ A SLUŽEB

TRŽNÍ ŘÁD obce Podolí

 

ZEPTEJTE SE

příspěvků: 1623

Návštěvnost stránek

806085