Kuchyňa se nachází v okrese Malacky v jižní části Záhoří, v Záhorské nížině a patří k nejstarším obcím této oblasti. Obcí protéká potok Malina. Nad obcí se rozprostírají hluboké lesy Malých Karpat, kde převládá listnatý porost, jako dub, buk, ale i habr. Místy roste i smrk. Pod obcí je druhé pásmo borových lesů, v kterých převládají jehličnaté borovicové porosty. Při pohledu na Kuchyň od železnice vidíme v pozadí pohoří – vrch Vysoká – 754m nad mořem, který je často cílem turistů.
Obec má výhodnou geografickou polohu, dobré autobusové i vlakové spojení na Malacky a Bratislavu. Malacky jsou vzdálené 18 km, Bratislava 43 km. Z Lozorna a Malacek se dostaneme na dálnici Brno – Bratislava.
Střed obce leží v nadmořské výšce 252m, rozkládá na rozloze 5435 ha a má 1595 obyvatel. Starostou obce je pan Robert Bujna.
V katastrálním území obce se nachází dvě vodní nádrže - Vývrat a vodní nádrž Kuchyňa. V okolí vodných nádrží jsou vybudovány zahrádkářské a chatové osady. Vodní nádrže jsou využívány hlavně přes letní sezónu, kdy jsou cílem rodinných výletů a rájem rybářů.
Území Podhůří leželo v tzv. „konfiliu“.Bylo to hraniční území, velmi pusté a divoké, nacházelo se mezi dvěma královstvími – uherským a českým. Byli zde jen strážné družiny, které bránili vstupu cizích vojsk na území uherského státu. Protože bylo toto území velmi rozsáhlé, začali jej uherští panovníci parcelovat a dávat svým věrným vazalům na osídlení a obdělávání. Tak v roce 1206 daroval král Ondrej II. svému věrnému vazalu grófu Alexandrovi z rodu Hont Pázman území Plaveckého Štvrtka i s trhovým právem a mýtem. V listině, která vyznačuje hranice tohoto panství, se poprvé vyskytuje i název obce, která se v ní nazývá CUHNAMEZEI...
V listině se píše: ...pertinet usgue locum nomine CUHNAMEZEI... (sahá až k místu nazvanému CUHNAMEZEI).
První osadníci byli pravděpodobně dřevorubci, kteří mýtili lesy, aby získali půdu na obdělávání. Potom uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí. Usadili se tu také lovecké družiny, které lovili zvěř a zpracovávali kůže.
Osadníkům se tu zřejmě nevedlo zle, protože když uherský král sv. Ladislav vydal nařízení, že asi 10 dědin musí postavit vlastní kostelík, postavili ho i v Kuchyni. Byl zasvěcený sv. Mikulášovi.