Změna velikosti písma

Drobečková navigace

DOMŮ > AKTUALITY > SVOZ TŘÍDĚNÉHO ODPADU DŮM OD DOMU od 1.7.2022

SVOZ TŘÍDĚNÉHO ODPADU DŮM OD DOMU od 1.7.2022Vážení občané,

1.7.2022 dojde ke změně systému odpadového hospodářství v naší obci. O systému jste se mohli již dočíst ve Zpravodajích 1/2022 a 2/2022, získat informace na veřejné besedě a na webu obce v sekci Co se děje v obci a Odpadové hospodářství.

Tento systém svozu odpadů je zaváděn v souvislosti s novým zákonem o odpadech, který nutí obce
zásadně změnit pohled na odpadové hospodářství, minimalizovat skládkování a přejít na systém
oběhového hospodářství.

 

Věnujte prosím zvýšenou pozornost novým svozovým intervalům a termínům svozů jednotlivých odpadů.

Směsný komunální odpad bude odvážen v úterky, poprvé 5.7.2022

Pravidla pro přistavení všech popelnic ke krajnici vozovky zůstávají stejná tzn. v den svozu musí být popelnice přistaveny od 6:00 hod. u krajnice komunikace

 

Od 1.7. se mění intervaly svozů jednotlivých odpadů: 

Kalendář svozů odpadů od 1.7.2022

Jak třídit odpady

 

INFORMACE K SYSTÉMU:

 

 

ŠLAPANICKO – ZAVEDENÍ DOOR-TO-DOOR SYSTÉMU SVOZU TŘÍDĚNÝCH ODPADŮ

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Předmětem podpory je vybudování systému pro předcházení vzniku odpadů na území Jihomoravského kraje. Realizací projektu dojde ke zkvalitnění nakládání s odpady.

Proč obce a města zavádí Door-to-door * systém a proč je nutné víc třídit.

Zavedení změn je v souvislosti s novým zákonem o odpadech, který nutí obce zásadně změnit pohled na odpadové hospodářství, minimalizovat skládkování a přejít na systém oběhového hospodářství.

Jak jste si jistě všimli, množství odpadů narůstá geometrickou řadou. Čekat, že budou všichni zodpovědní, nelze. Evropská unie i náš stát tedy legislativně přitvrdili. Znamená to, že obce, které nebudou dělat nic, se vystaví razantnímu zdražení odpadového hospodářství v obci a následně velkému zvýšení poplatků za odpad pro občany. V budoucnu je budou čekat i sankce za nedodržení předepsaných procent vytřídění směsného komunálního odpadu (dále jen „SKO“).

Systém Door-to-door má přispět k lepší separaci odpadů a snížení množství SKO. Má více zapojit obyvatele do třídění a přináší tak větší čistotu vytříděných komodit oproti společným veřejně dostupným nádobám.

Ideální by bylo odpady vůbec nevytvářet či je alespoň minimalizovat. Zemi máme jenom jednu a budoucím generacím ji nenecháváme zrovna v pěkném stavu. Minimalizovat odpady se některým daří výborně, jiní se snaží třídit, někteří netřídí, ale najdou se i tací, kteří znehodnocují snahu jiných, kdy ve společných veřejných nádobách na tříděný odpad končí i odpad, který tam nemá co dělat. Bohužel zde nalézáme často jiný, dokonce i stavební a nebezpečný odpad, který lze uložit ve sběrném dvoře. Takto znehodnocený odpad nakonec musí zbytečně končit právě na skládkách.

 

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI K ZAVÁDĚNÍ SYSTÉMU DOOR-TO-DOOR

 

Nevím si rady. Kam jaký odpad vyhodit?

Hlavní přehled lze nalézt buď na stránkách www.kts-ekologie.cz/vse-o-odpadech, popřípadě přímo pod odkazem www.kamtovyhodit.cz, kde zadáte, co chcete vyhodit a systém Vám odpoví.

 

SKO bude smrdět – kam s odřezky masa, kostmi, kam s plínkami?

Pokud budete správně třídit bio odpad a nebudete ho dávat do SKO, kam nepatří, pak by problém se zápachem neměl nastat. Plínky doporučujeme balit do dvou sáčků před vyhozením do SKO. Velké kosti rovněž zabalit do sáčku před vyhozením do SKO. Drobné kosti (od ryb, kuřecí) a malé odřezky lze hodit i do bia, s tím si kompostárna dokáže poradit.

 

Budou zachována sběrná hnízda?

Ano hnízda budou zachována. Dle vývoje odpadů v hnízdech může dojít k jejich optimalizaci, nebo jen k optimalizaci některých kontejnerů v nich. K zániku sběrných hnízd by však dojít nemělo. Vše bude záležet na tom, jak systém bude fungovat a na aktuálních potřebách - letos se bude systém nastavovat. V současnosti jsou v hnízdech zachovány kontejnery jak jsme zvyklí.

 

Kdy dostaneme nádoby domů a jak bude probíhat distribuce?

Obec má již popelnice naskladněny. V měsíci červnu budou určeny výdejní termíny, kdy si je občané ve stanovených časech budou vyzvedávat u sběrného dvora. Rozvoz seniorům bude obec řešit individuálně. Každý dostane možnost třídit – popelnice jsou zajištěny pro každý dům, v případě nedostatku místa se bude vše řešit individuálně - lze využít i odpadové pytle v barvě odpadu od svozové společnosti, které dle potřeby a dohody zajistíme - jsou k vyzvednutí na OÚ. Případy, kdy žijí v domě samotní senioři apod., bude vedení obce řešit individuálně. Kontaktujte prosím OÚ.

 

Jak bude řešena řadová zástavba, kde není mnoho místa?

I zde mají lidé možnost pořídit si nádoby ke svým domům, prostor se dá najít. I my zde však vnímáme, že nalézt vhodné umístění je trochu problematičtější a budeme vše s obyvateli řešit. 

 

Musíme si popelnice koupit - budeme za popelnice platit?

Ne. Popelnice budou zapůjčeny zdarma. Vzhledem k tomu, že se jedná o dotovaný projekt, musí každý zástupce domácnosti při převzetí popelnic podepsat smlouvu o výpůjčce nádob.

 

Jak bude systém fungovat? Jak budu vědět, kterou nádobu mám připravit před dům?

Občané při vyzvednutí popelnic na třídění dostávají kalendáře svozu, kde jsou barevně vyznačené konkrétní dny svozů papíru (modrá barva), plastů (žlutá), směsného odpadu (šedá) a bioodpadu (hnědá). Dále jsou kalendáře k dispozici na stránkách obce a na poště. 

 

 

 


Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

Kniha - Podolí u Brna 1237-2007

Knihu lze zakoupit na Obecním úřadu a v knihovně za 350,-Kč

kniha

Fulltextové vyhledávání 2

29. 11. Zina

Zítra: Ondřej

Turistická známka Podolí

ZÁKAZ POCHŮZKOVÉHO PODOMNÍHO PRODEJE ZBOŽÍ A SLUŽEB

TRŽNÍ ŘÁD obce Podolí

 

ZEPTEJTE SE

příspěvků: 1755

DISKUZE-old

příspěvků: 33

DISKUZE-old

příspěvků: 0

Návštěvnost stránek

1005071