Logo2 mapa

Změna velikosti písma

VYHLEDAT

Drobečková navigace

DOMŮ > AKTUALITY

AKTUALITY


Novější 1 3 27 54 80

INFORMACE PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY

V přiložených dokumentech najdete informace pro příchozí občany z Ukrajiny a jejich případné ubytovatele.

Infoleták Ukrajina.pdf

Letak Ukrajina 02.03.2022_final ČESKÁ VERZE.pdf

Letak Ukrajina 02.03.2022_final UKRAJINSKÁ VERZE.pdf

Otázky a odpovědi - Česká verze2.pdf

Otázky a odpovědi - Ukrajina verze2.pdf

Žádost o MOP česko_ukrajinská verze.pdfProdej ryb 28.5.

Pan Zukal oznamuje, že v sobotu 28.5.2022 v čase 9-17 hodin bude opět prodávat živé ryby na Zukalově mlýně.Vedoucí pošty Mokrá - inzerát pracovní pozice

VP Mokrá pošta.jpgProdej ryb 21.5.

Pan Zukal oznamuje, že v sobotu 21.5.2022 v čase 9-18 hodin bude opět prodávat živé ryby na Zukalově mlýně.ODSTÁVKA VODY V ULIČKÁCH 20.5.2022

Datum konání: 20. 5. 2022

VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a.s. oznamuje, že z důvodu havárie vodovodu nepoteče dnes 20.5.2022 od 10:30 hodin v ulici Uličky voda. Předpokládaná doba obnovení dodávky vody je cca 11:30 hodin.BESEDA S OBČANY - TŘÍDĚNÍ ODPADŮ

Datum konání: 19. 5. 2022

Oznamujeme občanům,

 

že z dnešní besedy o odpadech bude pořízen video záznam, který bude následně zveřejněn na stránkách obce pro občany, kteří se besedy nemohou zúčastnit. Sběrný dvůr - v sobotu zavřeno

Oznamujeme občanům, že v sobotu 21.5.2022 bude sběrný dvůr z důvodu stavebních prací uzavřen.

Děkujeme za pochopení.BESEDA S OBČANY - TŘÍDĚNÍ ODPADŮ OD 1.7.2022

Datum konání: 19. 5. 2022

Podoli_letak_pozvanka_beseda_A4_Stránka_1.jpg

Podoli_letak_pozvanka_beseda_A4_Stránka_2.jpgZŠ a MŠ Podolí - jarní zahradní slavnost

Datum konání: 20. 5. 2022

img056.jpgODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ OBCE - TŘÍDĚNÍ ODPADŮ OD 1.7.2022

Vážení občané,

blíží se změna systému odpadového hospodářství v obci, proto vám zde přinášíme bližší informace k novinkám systému Door-to-door. O systému jste se mohli již dočíst ve Zpravodaji 1/2022.

Tento systém svozu odpadů je zaváděn v souvislosti s novým zákonem o odpadech, který nutí obce
zásadně změnit pohled na odpadové hospodářství, minimalizovat skládkování a přejít na systém
oběhového hospodářství.

 

ŠLAPANICKO – ZAVEDENÍ DOOR-TO-DOOR SYSTÉMU SVOZU TŘÍDĚNÝCH ODPADŮ

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Předmětem podpory je vybudování systému pro předcházení vzniku odpadů na území Jihomoravského kraje. Realizací projektu dojde ke zkvalitnění nakládání s odpady.

Proč obce a města zavádí Door-to-door * systém a proč je nutné víc třídit.

Zavedení změn je v souvislosti s novým zákonem o odpadech, který nutí obce zásadně změnit pohled na odpadové hospodářství, minimalizovat skládkování a přejít na systém oběhového hospodářství.

Jak jste si jistě všimli, množství odpadů narůstá geometrickou řadou. Čekat, že budou všichni zodpovědní, nelze. Evropská unie i náš stát tedy legislativně přitvrdili. Znamená to, že obce, které nebudou dělat nic, se vystaví razantnímu zdražení odpadového hospodářství v obci a následně velkému zvýšení poplatků za odpad pro občany. V budoucnu je budou čekat i sankce za nedodržení předepsaných procent vytřídění směsného komunálního odpadu (dále jen „SKO“).

Systém Door-to-door má přispět k lepší separaci odpadů a snížení množství SKO. Má více zapojit obyvatele do třídění a přináší tak větší čistotu vytříděných komodit oproti společným veřejně dostupným nádobám.

Ideální by bylo odpady vůbec nevytvářet či je alespoň minimalizovat. Zemi máme jenom jednu a budoucím generacím ji nenecháváme zrovna v pěkném stavu. Minimalizovat odpady se některým daří výborně, jiní se snaží třídit, někteří netřídí, ale najdou se i tací, kteří znehodnocují snahu jiných, kdy ve společných veřejných nádobách na tříděný odpad končí i odpad, který tam nemá co dělat. Bohužel zde nalézáme často jiný, dokonce i stavební a nebezpečný odpad, který lze uložit ve sběrném dvoře. Takto znehodnocený odpad nakonec musí zbytečně končit právě na skládkách.

 

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI K ZAVÁDĚNÍ SYSTÉMU DOOR-TO-DOOR

 

Nevím si rady. Kam jaký odpad vyhodit?

Hlavní přehled lze nalézt buď na stránkách www.kts-ekologie.cz/vse-o-odpadech, popřípadě přímo pod odkazem www.kamtovyhodit.cz, kde zadáte, co chcete vyhodit a systém Vám odpoví.

 

SKO bude smrdět – kam s odřezky masa, kostmi, kam s plínkami?

Pokud budete správně třídit bio odpad a nebudete ho dávat do SKO, kam nepatří, pak by problém se zápachem neměl nastat. Plínky doporučujeme balit do dvou sáčků před vyhozením do SKO. Velké kosti rovněž zabalit do sáčku před vyhozením do SKO. Drobné kosti (od ryb, kuřecí) a malé odřezky lze hodit i do bia, s tím si kompostárna dokáže poradit.

 

Budou zachována sběrná hnízda?

Ano hnízda budou zachována. Dle vývoje odpadů v hnízdech může dojít k jejich optimalizaci, nebo jen k optimalizaci některých kontejnerů v nich. V hnízdech budou zachovány kontejnery na sklo a plasty. K zániku sběrných hnízd by však dojít nemělo. Vše bude záležet na tom, jak systém bude fungovat a na aktuálních potřebách - letos se bude systém nastavovat.

 

Kdy dostaneme nádoby domů a jak bude probíhat distribuce?

Obec má již popelnice naskladněny. V měsíci červnu budou určeny výdejní termíny, kdy si je občané ve stanovených časech budou vyzvedávat u sběrného dvora. Rozvoz seniorům bude obec řešit individuálně. Každý dostane možnost třídit – popelnice jsou zajištěny pro každý dům, v případě nedostatku místa se bude vše řešit individuálně - lze využít i odpadové pytle v barvě odpadu od svozové společnosti, které dle potřeby a dohody zajistíme. Případy, kdy žijí v domě samotní senioři apod., bude vedení obce řešit individuálně.

 

Jak bude řešena řadová zástavba, kde není mnoho místa?

I zde mají lidé možnost pořídit si nádoby ke svým domům, prostor se dá najít. I my zde však vnímáme, že nalézt vhodné umístění je trochu problematičtější a budeme vše s obyvateli řešit.

 

Musíme si popelnice koupit - budeme za popelnice platit?

Ne. Popelnice budou zapůjčeny zdarma. Vzhledem k tomu, že se jedná o dotovaný projekt, musí každý zástupce domácnosti při převzetí popelnic podepsat smlouvu o výpůjčce nádob.

 

Jak bude systém fungovat? Jak budu vědět, kterou nádobu mám připravit před dům?

Občané obdrží kalendáře svozu, kde budou barevně vyznačené konkrétní dny svozů papíru (modrá barva), plastů (žlutá), směsného odpadu (fialová) a bioodpadu (hnědá).

 

Své dotazy k tématu odpadů můžete posílat na mail k tomu určený: odpady@podoliubrna.cz

 

Odpovědi budou zodpovězeny přímo mailem, nebo na veřejné besedě 19.5.2022 od 18:00 v sokolovně. Z kapacitních důvodů žádáme občany, aby na besedu přišel vždy jeden zástupce domácnosti. Děkujeme za pochopení.Novější 1 3 27 54 80

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30
víkendový fotbal
1
víkendový fotbal
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14
FOTBAL NA VÍKEND
15
FOTBAL NA VÍKEND
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

Kniha - Podolí u Brna 1237-2007

Knihu lze zakoupit na Obecním úřadu a v knihovně za 350,-Kč

kniha[1].jpg

28. 5. Vilém

Zítra: Maxmilián

Turistická známka Podolí.png

 Odber_SMS_velky (1) (002).jpg

ZÁKAZ POCHŮZKOVÉHO PODOMNÍHO PRODEJE ZBOŽÍ A SLUŽEB

TRŽNÍ ŘÁD obce Podolí

 

ZEPTEJTE SE

příspěvků: 1683

Návštěvnost stránek

865466