Drobečková navigace

Kulturní a společenské akce > Obec > Obecní standarty

Obecní standarty

 obecní znak                                                                                                                                                                                              prapor
Obecní znak Obecní prapor

Slovo heraldika

Obec Podolí od 17. do 19. století používala pečeť, na které je zobrazen v pečetním poli ve štítě pták sedící na větvi a okolo pečetního pole je opis "PECZET OBECNI PODOLI 1644". Pečeť podle data vročení patří mezi nejstarší obecní pečetě. Ve většině případů je pečeť popisována jako "pták na větvi", nikde není uveden přesný popis o jaký druh ptáka se jedná. Jedno z možných vysvětlení je: Mezi dřívější obživu obyvatel obce patřilo také chytání zpěvných ptáčků na vějičku a jejich prodej ve městě.

Na toto pečetní znamení obec navázala a používá ho i v současnosti. Podle nového zákona o obcích mohou obce užívat znak a prapor, ne však pečetní znamení. A tak obec Podolí oficiálně požádala v roce 2002 o udělení znaku a praporu obce. Na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny může tyto insignie od 6.6.2003 používat.

Znak obce vychází z výše uvedeného pečetního znamení. Do pole štítu je přenesena stylizovaná silueta ptáka stojícího na větvi. V minulosti obec patřila pod statek sv. Petra, jehož sídlo je v Brně, a i v současnosti obec sousedí s okrajovou částí města Brna, proto tinktury obecního znaku (červená a stříbrná) jsou odvozeny z tinktur znaku města Brna, přičemž větev je odlišena další kovovou tinkturou, a sice zlatou.

S ohledem k praporu je přidán do štítu další symbol. Jednalo se nejprve o pruh v hlavové části, který byl později změněn na šikmý pruh, který se v heraldice popisuje jako "roh". Z estetického hlediska je tento pruh vhodnější, neboť je ve stejné linii jako ptáček na větvičce. Další symbolika tohoto rohu může významově souviset s polohou obce, která se nachází na jedné straně "pod" jižními svahy Drahanské vrchoviny a na straně druhé je návrší Žuráň, kde v r. 1805 měl velitelské stanoviště Napoleon v bitvě u Slavkova.

Obecní prapor je vždy odvozován z obecního znaku. Nejčastěji je tvořen pruhy, avšak při této variantě by byl zaručeně stejný s praporem jiné obce. Proto je zde použita kombinace pruhů a symbolu. Zvoleny jsou dva nestejně široké pruhy. Do širšího pruhu je přenesen celý symbol ze znaku, tj. ptáček na větvi v barvě žluté a bílé. Ten je umístěn blíže k žerdi pro lepší viditelnost na vlajícím praporu.

                                                                                                                             Pavel Vrba
                                                                                                                               heraldik

Diplom o udělení znaku a praporu obce

 

Menu

http://podoli.imunis.cz/rr

FIRMY V NAŠÍ OBCI

Sportovec 2015_pohár.jpgSPORTOVEC ROKU 2015

Mimořádný úspěch podolských basket-balových týmů
Mládeže U11 a
Žen 35+
 

Stavba roku Jihomoravského kraje 2014 - 3. MÍSTOhttp://www.podoliubrna.cz/index.php?nid=4624&lid=cs&oid=3552897

Stavba Jihomoravského kraje 2007http://podoliubrna.cz/index.php?nid=4624&lid=CZ&oid=774707

Kniha - Podolí u Brna 1237-2007

Knihu lze zakoupit na Obecním úřadu a v knihovně za 350,-Kč

kniha[1].jpg

 

www.kr-jihomoravsky.cz

www.portal.gov.cz


www.czechpoint.cz

www.podolskynadacnifond.cz

www.ochranaobyvatel.cz

Vyhledat v textu

26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav

 

 Odber_SMS_velky (1) (002).jpg

ZÁKAZ POCHŮZKOVÉHO PODOMNÍHO PRODEJE ZBOŽÍ A SLUŽEB

TRŽNÍ ŘÁD obce Podolí

  

http://www.idsjmk.cz/linky.aspx

www.idos.cz

http://www.geosense.cz/geoportal/podoli-brno-venkov/

SPORTOVNÍ HALA V PODOLÍPohled na halu

Zeptejte se

příspěvků: 985

Návštěvnost stránek

440299